הערכת אומנות

ברוב הבתים תלויות על הקירות תמונות ועבודות אמנות שונות, כשבדרך כלל מדובר על הדפסים זולים של יצירות אומנות ידועות שמוסגרו בצורה מרשימה, והם מבצעים נאמנה את תפקידם כקישוט ויזואלי וכחלק מעיצוב הבית. יצירות של אמנים ידועים, השוות עשרות או מאות מיליוני דולרים אין להרבה אנשים, ואלה שנמצאות בבעלות פרטית אינן מוצגות, בדרך כלל, על קירות הבית מפאת שווין העצום. ובכל זאת, בתווך שבין הרפרודוקציות שמחירן שווה לכל נפש ליצירות השוות מיליונים, נמצאות יצירות אמנות ששווין הכספי גדול מהמשוער על ידי בעליהן. שווי זה יכול להיות מוערך רק על ידי מומחה בתחום. אנו, עירד יוגב ודוד ברוך, בעלי אסטים הערכות המתמחים בתחום הערכת אומנות, מסבירים כל מה שצריך לדעת על הנושא.

השלבים של הערכת אומנות

הערכת אומנות אינה עניין של מה בכך, והיא כוללת מספר שלבים קריטיים. נתייחס כרגע לציורים בלבד, אך העיקרון דומה בכל תחומי האמנות הפלסטית.

  •  השלב הראשון בהערכה כולל זיהוי החומרים בהם נעשה שימוש – באיזה חומר צוירה היצירה, ועל איזה מצע.
  • השלב השני כולל איתור פגמים וזיהוי ניסיונות להעלות את ערך היצירה. ניסיון לתקן קרע בציור, הדבקת מצע נייר למצע בד, מריחת לכה, הדבקות חומרים שונות ועוד. מעריך מנוסה ומקצועי ידע לזהות את כל הפגמים וניסיונות הזיוף שנועדו להעלות את ערכה של היצירה.
  • בשלב השלישי יש לנסות ולזהות את הצייר, באמצעות זיהוי הסגנון האופייני וחתימת האמן. שלב זה מצריך ידע רב ובקיאות גדולה בתחום האמנות ובשינוי בסגנון היצירה והחתימה של כל אמן במהלך חייו.
  • השלב הרביעי הוא זיהוי גיל הציור, הנעשה על פי מספר מאפיינים, כמו בחינת מצע הציור, מצבם של הצבעים ושל המסגרת הפנימית שלו, וחותמות שונות העשויות להופיע על חלק מהחומרים.

הערכת אומנות

מלאכת מחשבת

הערכת אומנות היא מלאכת מחשבת של ממש. איסוף הנתונים הטכניים שמנינו ושיוך היצירה לאמן עדיין אינו מעיד על ערכה הסופי, אם כי יש להם השפעה גדולה על שוויה, כמובן. ישנם נושאים המועדפים על אספנים יותר מאחרים, ולכן ציורים בנושאים אלה יעלו יותר. לדוגמא – אספנים בישראל משלמים יותר על עבודות שנושאן הוא חלוצים והקמת המדינה. בנוסף, תקופות שונות בחייו של כל אמן מוערכות בצורה שונה ומחירן נקבע בהתאם, ואם אמן מסוים נהג לצייר נופים בדרך כלל, ותתגלה תמונת פורטרט שלו, לדוגמא, ערכה יהיה גדול יותר משל יצירה דומה שצוירה על ידי אמן המציירפורטרטים בדרך קבע, ועוד. הרכבת הפאזל הקובע את ערכה הסופי של היצירה הוא מלאכה איטית ומורכבת, שיש לעשותה מתוך ידע רב, בצורה יסודית וזהירה.

אל תמהרו

כל האמור לעיל אינו אמור לשלוח אתכם בבהילות לביצוע הערכת אומנות לכל ציור ישן שמצאתם זרוק בבוידם של סבתא. ציורים ששווים אפילו כמה אלפי שקלים נדיר למצוא מונחים במחסן ככלי אין חפץ בו, אם כי זה יכול לקרות. פחות נדיר הוא לרכוש תמונה מקורית של אמן לא ידוע מרוכל מזדמן בשוק, שאינו מבין באמנות ואינו יודע מה הוא מוכר. חוסר הבנתו של המוכר עשויה לגרום לו למכור ציור בהרבה פחות משוויו האמיתי, ומעריכי אמנות נחשפים למקרם כאלה פעמים רבות. עדיין, קחו בחשבון שלא מדובר בעבודות של אמנים ידועים והציורים אינם שווים מיליונים, אלא כמה מאות או כמה אלפי שקלים בלבד.

הערכת אומנות

לא כולם מבינים באומנות

רוב האנשים, גם אלה שתולים בביתם תמונות, אינם מבינים בתחום האמנות, אלא אוהבים את האסתטיות של היצירות. הערכת אומנות היא מקצוע הדורש ידע רב ותשוקה אמיתית לתחום ונדרשות שנים רבות של ניסיון כדי להגיע לתוצאות מקצועיות. ישנן מספר גלריות ומקומות אחרים המעבירים קורסים בנושא הערכת אומנות במטרה להכשיר מעריכים, אך אין תחליף לאהבת המקצוע ולעבודת השטח המקנה את הידע האמיתי בזיהוי היצירות והערכת שווין.

אז כמה שווה הציור שברשותי?

לא מומלץ לאף אחד להפוך ל"צייד תמונות", שכן מדובר בעבודה קשה שתמורה מעטה בצידה, אם בכלל. מה שכל אחד יכול לעשות הוא פשוט לשים לב לעבודות אמנות הנמצאות סביבו או שהוא נתקל בהן במקרה, בין אם קיבל אותן בירושה, מצא אותן במחסן או רכש אותן ברחוב. אם נראה לכם שיש צורך, גשו למעריך מקצועי. כדאי לשים לב שאפילו אוצרי הגלריות, ובוודאי המוכרים בהן, אינם באמת מבינים בהערכת אומנות, מעבר לעבודות המצגות בגלריה. אם במקרה הם יזהו שהיצירה שברשותכם אותנטית ויקרת ערך, הם עלולים לנסות לקנות אותה מכם בשווי נמוך בהרבה ולהרוויח על חשבונכם. לכן – גשו תמיד רק למי שהערכת אומנות היא מקצועו, והוא אינו מתפרנס מקנייה ומכירה של עבודות אמנות.

לייעוץ פנו אלינו: 1700-700-279 בכל שעות היממה.