קנייה של יהלום, בצד היותה השקעה כספית גדולה, היא לרוב קנייה רגשית במעורבות אישית גבוה.

מכאן ההכרה שאין דבר מאכזב יותר מלגלות, בדיעבד, שיהלום שנרכש כלל אינו יהלום אמיתי, או, יהלום אמיתי, אבל, באיכות נמוכה יותר ממה שתומחר. מוכרים לנו אינספור זיופים וחיקויים של יהלומים (כמו זירקונים, לדוגמה) הנמצאים בשוק, וסמויים לעין הבלתי מקצועית, כך, שלא ניתן להבחין בין יהלום אמיתי ובין יהלום מזויף. ברור שחובה תעודת בדיקת יהלום, של גורם מקצועי, מוסמך ומוכר, כמו שמאי מומחה, או מכון גמולוגי מוכר, בטרם רכישה, עם זאת, גם ההיכרות עם הסימנים המובהקים של זיופים וחיקויים תקל על קבלת ההחלטה וכמובן על שמירת ערך הקנייה, או ההשקעה, לאורך שנים.

יהלום סינטטי הוא מונח שגוי לחלוטין, המתייחס למעשה ליהלומי מעבדה. כאשר מדובר על יהלומי מעבדה, שיטות הייצור מדמות את כל תנאי ההתגבשות הטבעיים של היהלום בטבע, ומעניקות למוצר הסופי תכונות פיזיקליות וכימיות זהות לחלוטין. מכאן שיהלומי מעבדה אינם סינטטיים, או מלאכותיים בשום צורה ואופן, אלא, נחשבים ליהלומים אמיתיים, יוקרתיים ומבריקים במיוחד. גם בדיקת יהלום המקצועית ביותר תתקשה לזהות את ההבדלים בין שני היהלומים

ייצור יהלומים בתנאי מעבדה, מאפשר מחיר צרכני נמוך משמעותית ביחס לשוק היהלומים הטבעיים. בזכות הפיקוח והעמידה בתקנים המחמירים, מרבית יהלומי המעבדה מופקים באיכות גבוהה ביותר ומשתווים בכך ליהלומים הנדירים ביותר בטבע.

חיקויים וזיופים קיימים בכל תחום וכך גם כאן. אם אתם עומדים לפני רכישת יהלום בפעם הראשונה, זכרו את כלל האצבע הבא, יהלום גדול, שקוף וחסר פגמים (נקי) לחלוטין עולה עשרות ואפילו מאות אלפים. הציעו לכם יהלום כזה, באותה האיכות ובמחיר נמוך מאוד, זה מחיר שנועד לפתות אתכם, כמעט בוודאות שמדובר בחיקוי.

כל יהלום מקורי מלוטש ע"י מומחים בתהליך מקצועי וקפדני ובסופו מונפקת ליהלום, תעודה גמולוגית המפרטת את כל המאפיינים והמדדים שלו, מעין תעודת זהות, הקובעת גם את ערכו המסחרי. בזמן בדיקת יהלום משווים ומאמתים את נתוני התעודה בבדיקה. לרוב, התעודה ליהלומים טבעיים תהיה מטעם המרכז הגמולוגי בארה"ב וליהלומי מעבדה, מטעם הבורסה ליהלומים ברמת גן. להימנע מחיקויים ו/או זיופים ולוודא שאתם מקבלים מוצר מקורי יש לבקש לראות את התעודה.

בקשו לבצע בדיקת יהלום לאבן, אצל שמאי מומחה, או גמולוג מוסמך. אם רכשתם יהלום לא מאחת החנויות הקיימות בבורסה ליהלומים, בקשו לבצע בדיקת יהלום אצל גורם מוסמך. איש מקצוע מתאים יוכל להעריך את ה"ניקיון", הפגמים, או חוסר הפגמים הקיימים ביהלום, ולקבוע האם מדובר באבן מקורית, או מזויפת. גם ליהלומי מעבדה, כמו לטבעיים, עשויים להיות פגמים ברמה כזו או אחרת, המשפיעים על איכות האבן ומחירה הסופי.

קנייה של יהלום, היא לרוב קנייה רגשית במעורבות אישית גבוה וגם השקעה כספית גדולה, לא תרצו לגלות שחלום היהלום יוחלף בזיוף או בחיקוי, ולכן, אם לא תבדקו איך תדעו? בדיקת יהלום תמנע מכם אכזבות ועוגמת נפש.