רכישת יהלום, או טבעת אירוסין, ולמעשה כל תכשיט משובץ יהלומים אחר, היא בעייתית בהגדרה מאחר שאין לצרכן הסופי שום קנה מידה אובייקטיבי להשוואה בין המוצרים השונים, ואין לו שום דרך לבצע בדיקת יהלום אמינה במעמד הקניה. כפועל יוצא, הצרכן נתון לחסדיו, של המוכר, או בעל חנות התכשיטים. לכן, יש חשיבות עליונה היכן וממי קונים טבעת אירוסין או כל תכשיט משובץ יהלומים אחר.

בשורות הבאות ננסה להסביר ולתת דגשים לגבי רכישת תכשיטים משובצים. לתת דגשים ולהסביר מהו גילוי נאות ביהלומים ואיך מבצעים בדיקת יהלום כך שנקבל תמורה מלאה לכספנו.

כמו גם בתחומי חיים אחרים צרכנים רגילים מהשורה לא תמיד מבינים את המורכבויות והמשמעויות של מה שמספרים להם, כך שגם המידע שנמסר להם, גם אם הוא לא שיקרי, יכול להיות מאוד מטעה למי שאינו מבין וזה יכול לגרום להטעיה חמורה ולנזק כספי.

לדוגמה, התעודה הגמולוגית המובילה בעולם, המעידה על  בדיקת יהלום אמינה ומהימנה, היא התעודה של המכון הגמולוגי האמריקאי GIA. זו גם התעודה המובילה במסחר הסיטונאי העולמי ביהלומים. כל שאר התעודות מנסות להשוות את המדדים לאלה של GIA, אולם משדרגות את צבע היהלום וניקיונו במספר דרגות, בפועל, בדיקת יהלום פחות איכותית ואמינה. בהתאם, היהלומים נושאי תעודות אחרות אמורים להיות משמעותית זולים יותר לצרכן מאחר והם נסחרים בבורסה (בין סוחרי היהלומים) בפרמיה נמוכה בהרבה מאשר יהלומים הנושאים תעודה של המכון הגמולוגי האמריקאי GIA.

העובדה שבעל חנות התכשיטים קונה את היהלומים הללו ב 50%-70% פחות, מאשר את היהלומים שנושאים תעודה של המכון הגמולוגי האמריקאי GIA, את זה לא מגלים לצרכן. פשוט לוקחים את הרווח הנוסף לכיסם במקום לגלגל אותו לצרכן.

יש לספק לצרכן הסופי מידע מלא ואת כל הנתונים ולתת לצרכן להחליט מה לקנות, לצערנו לא תמיד קורה, וזה עלול לגרום נזק ולהמיט קלון על כל העוסקים בתחום.

לא מעט מהסוחרים בתחום זה, נותנים לתחרות ולשיקולים זרים אחרים לשים את הדגש על רווח גדול ומהיר על חשבון טובת הלקוח.

המלצתנו תהיה לקנות יהלומים ותכשיטים רק אצל חברי בורסת היהלומים.