יהלומים אמיתיים הם מוצר יקר ונחשק, זהו מחצב טבעי, נדיר למדי, ויש לו שווי כספי רב כחומר גלם, כתכשיט, כתחליף לכסף וכהשקעה חלופית לאורך שנים ושווים הכספי משקף זאת. לא מפתיע הוא שרבים מנסים לאורך השנים לזייף ולחקות את הדבר האמיתי. בדיקת יהלום הייתה מאז ומעולם מיומנות מקצועית מוערכת ונדרשת בכדי למנוע הטעיה ומרמה.

מואסניט (moissanite) הוא מינרל טבעי, נדיר יחסית, וחזק במיוחד, הדומה בקשיחותו לזו של היהלום. מאחר ולשני המינרלים מספר תכונות דומות, משמש המואסניט פעמים רבות ליצירת חיקויים פשוטים (די בדומה לאופן יצירת חיקויים עם זכוכית וקוורץ). הבוהק של "יהלומי" המואסניט מתעלה לעיתים על זה של היהלום וגורם לטעויות רבות בקרב הצרכנים, והוא אף עשוי לצלוח היטב את "מבחן הנשיפה". עם זאת, בדיקת יהלום מקצועית המבוצעת, על ידי גורם מקצועי מוכר ומוסמך, לא "תתבלבל" בין השניים. לכן, מומלץ לכל מי שמקבל הצעה מפתה לרכוש יהלום במחיר זול באופן חשוד, שיתעקש על בדיקת יהלום בלתי תלויה של גורם מקצועי מוכר.

כאשר אתם מעוניינים לזהות האם מדובר ביהלומים סינטטיים, יהלומי מעבדה (להזכירכם אלו יהלומים אמיתיים המיוצרים בתנאי מעבדה), או בחיקוי העשוי ממואסניט, תוכלו לנסות ולבדוק זאת באופן הבא:

הניצוץ העוצמתי של המואסניט גורם לו לייצר השתקפות. כאשר אתם מביטים בחלק העליון, או, הצדדי של היהלום ומזהים שהפאות בצד הנגדי נראות כפולות, הרי שמדובר בחיקוי ממואסניט.

הברק של המואסניט יוצר פיזור אור צבעוני וססגוני יותר ממה שמופיע ביהלום מעבדה (אמיתי).

שתי האבנים – חיקויי מואסניט ויהלומי מעבדה מלוטשים בטכניקות שונות ועל כן צורת האבנים תהיה שונה.

מעבדת בדיקות מיוחדת המסוגלת לבצע בדיקת יהלום אמינה ויסודית ולעמוד על הבדלים דקים במיוחד בין יהלום מעבדה לטבעי קיימת רק בבורסה ליהלומים ברמת גן. בנוסף, קיים בבורסה מערך זיהוי מיוחד, המסוגל לברר בצורה מדויקת את מקורו של כל יהלום, החל מיהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים ועד איתור של חיקויים איכותיים שכמעט ודומים ליהלום אמיתי (מעבדה, או טבעי).