אם אתם חובבים של פריטים אומנותיים, עולם הערכת אומנות שווי האומנות הולך לרגש אתכם במיוחד. נכון שזהו עולם המצריך דיוק רב מקצועיות ואמינות, אבל מהרגע שתמצאו את המעריך שלכם, עולם שלם של תרבות ויוקרה יהיה בידיים שלכם.

אם נפשט את התהליך באופן ספציפי, נפצל אותו לשלושה שלבים עיקריים. על בסיס שלוש השלבים האלו נוכל להחליט לגבי שווי ההערכה לפריט ונמחיש את השלבים באמצעות ציור אומנותי. הערכת אומנות יוקרתית ואיכותית לפריטים ספציפיים מצריכה לא מעט ריכוז ודיוק, ואנו בטוחים שתמצאו את האדם הנכון לשם כך.

הדבר הוודאי ביותר בנוגע אל הערכות אומנות הוא שאין הערכה שדומה לשניה. אך כל הערכת אומנות מתקיימת באותה השיטה ובאופן של התאמה אישית לסוג הפריט האומנותי. למשל פסל עובר תהליך אחר וזאת גם הסיבה שהאימות נעשה בהתאם לסוג הפריט ואופיו.

השלב הראשוני הוא שלב בו המעריך בודק את הפריט לעומקו. כך גם המעריך מזהה באיזה חומרים האומן השתמש על מנת לצור את הפריט. לזיהוי ראשון יש חשיבות מאד מרכזית בתהליך הערכת אומנות בצד הפורמלי המקצועי. למעשה כל מי שעוסק במקצוע זה יודע שערך ציור שמן על בד שונה למשל באופן קריטי מערך של ציור שמן על נייר וזוהי הסיבה שנתקלים לעיתים במגוון של ניסיונות להעלות שווי של יצירה באמצעות הדבקה וגם הצמדה של ציורים בצבי שמן שבמקור, הם כלל על נייר. את הנייר מדביקים אל הבד וכך ממסגרים שיראה כציור של שמן על בד. בבדיקה ראשונית של מעריך מקצועי ומומחה יראה ציור מהסוג הזה באופן חד ומשמעי.

יש דוגמאות אינספור עבור סוגי ניסיונות נוספים להעלות שווי פריט על מנת שימכר בצורה פסולה. לדוגמא, הוספה של צבע שמן לציור גואש והצמדה של הציורים לבד על מנת להציג אותו כיקר בצורה מהותית מהשווי האמיתי שלו. לצערנו יש לא מעט דוגמאות בתחום. על מעריך מקצועי לזהות אם הציורים שהוא מעריך הינם ציורי אקריליק, או שמן. יש אומנים שישנו פער מחירים משמעותי בין סוגי צבעים אלו בציורים שהם יוצרים.

במהלך הערכת אומנות על המעריך הפמוסמך לבדוק האם יש קרע בעברו של הציור. כמובן שזוהי משימה בכלל לא פשוטה ולעיתים אף סבוכה, אך משחזר אומנות מוסמך ומקצועי ובעל עין מדויקת בהחלט יודע איך להסוות קרע בציורים אלו ואחרים בין אם מדובר בצד החזיתי ובין אם מדובר במיקום אחר.

אם השלב הראשון עבר בהצלחה בין אם מרובה ובין אם לא, תועברו לשלב השני. השלב השני הוא השלב שבו המעריך מנסה לוודא את הזהות של הצייר. זהו תהליך המתבצע על ידי זיהוי של חתימות על התמונה. יחד עם הסעיף הזה גם זיהוי סגנון וטכניקה של מקבלים תשומת לב. לעיתים חתימת האומן גם משתנה עם התקופה, זאת תופעה נורמלית לכל האומנים, ולא רק. אך כאשר מדובר בציירים ואומנים זה משמעותי מאד כי זה אחד הפרמטרים היותר משמעותיים לזיהוי תקופת האומנות. אומנים ישראליים ששינו את שמם הם למשל אובדובסקי, שמידט, ועוד רבים וטובים. מעריך בעל מקצועיות מספקת ובעל נסיון ידע לבצע את ההקבלה המתאימה של תקופת הציור, החתימה והסגנון.

הרבה ציירים משנים את הסגנון של הציור שלהם ומתאימים את עצמם לתקופות השונות ומשתנות. גם חומרי הציור משתנים בהתאם. 'התקופה הורודה', או 'התקופה הכחולה' של פיקאסו, ועוד תקופות ידועות. התקופות המשתנות הללו מביאות השפעה משמעותית על האומנים, בין אם מדובר בציור ובין אם מדובר בסוגי אומנות אחרים. ­

הערכת אומנות שהינה מקצועית ובעלת דיוק מספק ומיומנות צריכה לקחת בחשבון את סגנון התקופה ואת מרכיביה. ישנם לעיתים הבדלים מהותיים בין ציורים בתקופה מוקדמת או בתקופה מאוחרת, ותקופות אלו מושפעות מפרמטרים שונים.