ההליך להערכת שווי פריטי אומנות הוא הליך הדורש מיומנות מקצועית שמורכבת ממספר שלבים. אם אנחנו מנסים לפשט את התהליך, למעשה מדובר בשלושה שלבים עיקריים שעל בסיסם הקבוע נקבע שווי הערכת האומנות. על מנת שנוכל להסביר את השלבים בצורה פשוטה וברורה נשתמש באומנות של ציירים, כדוגמא. יש לזכור שההליך הוא אותו הליך בכל הערכת אומנות של פריט אומנותי בהתאמה רלוונטית כמובן. לדוגמא, על פיסול אומנותי יש יישום חוקי אימות שונים, ולכן שלב האימות נעשה בהתאם לסגנון הפריט ואופיו. לאחר מאמר זה, לא תהפכו להיות מומחים בהערכת אומנות, אך בהחלט יהיה לכם ידע והבנה בסיסיים לגבי איך נעשים דברים אלו, על ידי אנשי המקצוע המומחים בתחום.

השלב הראשון מתחיל כאשר מעריך היצירה בודק מהם החומרים המקוריים שנוצרה, ומהן הטכניקות בהן השתמשו האומנים להכנת היצירה. זיהוי ראשוני הוא חשוב מאד בתהליך של הערכת אומנות.

העוסקים בתחום הזה מעודכנים בכך שערך ציור שמן על בד שונה למשל באופן מהותי מהערך של ציור שמן על נייר, וכך הם נתקלים לעיתים בנסיון להעלות את מחיר הפריט האומנותי באמצעות הדבקה של ציורי שמן כאשר הם בכלל על נייר במקור. בדיקה של מעריך בעל וותק, נסיון ומומחיות בתחום תזהה ציור מסוג זה, ותעלה על התרמית.

יש כמובן עוד דוגמאות לסוגים שונים של נסיונות העלאה של שווי היצירות. מכירות פסולות כשמוסיפים צבע שמן לציור גואש, מריחת לכה מבריקה על ציור או הצמדה של הציור לבד והצגה כציור יקר מאד משוויו האמיתי, ועוד המון דוגמאות. אבל חשוב לזכור, התפקיד העיקרי של המעריך הוא לזהות גם תחבולות כאלו ואחרות, ולקבוע, תוך כדי תנועה את השווי המקורי של הפריט.

מאד חשוב, על המעריך לזהות האם הציור הוא בצבע שמן, או אקריליק. ישנם אומנים רבים שיש אצלהם מחירים בפער מהותי בין שני סוגי הצבעים ביצירה.

במסגרת התהליך בו מתקיימת הערכת אומנות המעריך צריך לזהות האם הציור עבר קריעה בעבר, זאת לא משימה קלה לזהות ציורים כך, יש חשיבות לטכניקה של התפירה העדינה ולצביעה שמסתירה את הקרע. גם כאן, זוהי משימה מאתגרת מאד עבור המעריך, שצריך להיות מומחה בתחומו.

אם השלב הראשון הסתיים כראוי, אז בשלב השני המעריך ינסה לזהות את זהותו של הצייר. ההליך הזה נעשה באמצעות זיהוי חתימה שקיימת על התמונה וסגנון הטכניקה איתם הצייר מזוהה.

הציירםי לא משנים רק את החתימה שלהם  אלא גם את סגנון הציור, חומרי הציור ולפעמים גם קוראים לציורים על שם תקופה מסוימת (כמו 'התקופה הכחולה') תקופות וזרמים באומנות חולפים ומשתנים וכך גם ההשפעה על האומנים. לא כל יצירה מתקופה מסוימת של צייר מסוים בעלת אותו הערך, הערכת אומנות מומחית צריכה לדעת להכליל את מרכיבי התקופה והסגנון ולהבין שיכולים להיות הבדלים מהותיים בין הציורים בתקופות שונות.