הערכת אומנות

הערכת אומנות זוהי אומנות בפני עצמה אך לא מהסוג שנראה במוזיאון או באיזושהי תערוכה. במידת מה, זוהי האומנות שמאחורי הקלעים של האומנות, אך חשיבותה היא גבוהה. האמת היא, שאנשים מעטים יודעים מהי הערכת אומנות, במה היא כרוכה וכיצד היא מתבצעת. זאת משום שלרוב האנשים תלויות בבית תמונות רפרודוקציה פשוטות אשר אינן מצריכות כזאת מלאכה או שאין בבעלותם תכשיטי יוקרה, לדוגמה. אך מי שכן מחזיק בביתו תמונה מקורית כלשהי או חפץ אומנות כלשהו, כגון פסל מיוחד, בודאי יודע ומבין את הנחיצות שבהערכת שוויה. ביקשנו מבעלי חברת אסטים, החברה המרכזית בארץ המספקת שירותי הערכה שונים, להסביר אודות מלאכה מורכבת ומיוחדת זו.

 

מהי הערכת שווי אומנות?

תהליך ההערכה של חפצי אומנות, תכשיטים ופריטים שונים הוא תהליך מורכב אשר צריך להתבצע אך ורק על ידי מומחה בתחום. לתהליך זה מספר שלבים שיש לבצע באופן מוקפד ומסודר. כאשר מעריכים ציור, למשל, יש להתחיל בהערכת החומרים ששימשו ליצירתו. לאחר מכן יש לאתר פגמים וכן לאתר האם נעשו ניסיונות להעלות את שווייה של היצירה, האם נעשו תיקונים של קרעים בציור, הדבקות וכיוצא בזה. השלבים הבאים הם זיהוי הצייר על פי סגנונו וחתימתו וכן, זיהוי גיל הציור על פי פרמטרים שונים כגון בחינת מצע הציור ועוד. ההקפדה על השלבים נכונה גם כאשר באים להעריך אומנות פלסטית או חפצים אחרים.

 

עסק למומחים בלבד

את תהליך הערכת האומנות יש לבצע אצל מומחה בתחום. על מומחה זה להיות איש מקצוע אשר בקיא בתחום האומנות וההיסטוריה שלה, מכיר את האמנים השונים ואת התפתחות סגנונם האישי לאורך השנים, בעל עין חדה ומקצועית לאיתור פגמים, זיופים וניסיונות שונים להעלות באופן יזום את שווי היצירה, והינו בעל הכרות מעמיקה עם החומרים השונים בהם נעשה שימוש בכל תקופה ובכל יצירה. כמו כן, עליו להכיר את שוק אספני האומנות שכן ישנן יצירות בנושאים שעליהם אספנים ישלמו פחות ויצירות בנושאים שעליהן אספנים ישלמו יותר, מה שמשפיע גם כן על תוצאות ההערכה. איש מקצוע זה יהיה בעל ידע נרחב גם בתחומים נדרשים נוספים.

 

מה עוד ניתן להעריך מלבד אומנות?

עד כה התייחסנו להערכת אומנות כגון ציורים או אומנות פלסטית על סוגיה השונים. מלבד תחום זה של הערכת אומנות ניתן גם להעריך תכשיטים שונים, אבני חן ויהלומים וכן להעריך רכוש לצורך חלוקת עיזבון או ירושה. בנוסף ניתן להעריך את שוויים של שעונים עתיקים או חדשים, אוספים שונים, כלי כסף ויודאיקה. הערכות אלו ניתנות הן לאנשים פרטיים והן לגופים מסחריים ומוסדיים, כחוות דעת עבור עורכי דין ובתי משפט ועבור תביעות מול חברות ביטוח.