אחד העולמות הכי נוצצים בתחום התכשיטים הוא עולם היהלומים. היהלום הוא מוצר נחשק ויוקרתי בכל העולם, לא רק בארץ. וכל אחד ואחת מהאוכלוסיה מעוניינים בו. הוא הרי מחצב נדיר, בעל ערך מאד גבוה וטבעי גם כחומר גלם, וגם בתור תכשיט.

ליהלום מוניטין איכותי מאד של תחליף לכספים ולהשקעה לטווח של שנים רבות. זאת למעשה הסיבה שלא מעט אנשים מזייפים יהלומים, מה שכלל לא מפתיע, היות והם מעוניינים למכור יהלום מזויף במחיר מקורי. המרמה משמעותית, והכספים שהם מקבלים על יהלום מזויף הם בסכומים גבוהים מאד. לכן חשוב שמקצוע כמו הערכת יהלומים יקבל יותר מודעות. וכאשר אתם שוכרים מעריך יהלומים, חשוב שיהיה בעל נסיון, מקצועיות, וותק ומומחיות ללא שום דופי.

למי שאינו מכיר, חומר המואסניט הוא חומר טבעי עמו מייצרים חיקויים ליהלומים. זהו בעצ מינרל שמטרתו לקיים חיקויים זוהרים ופשטים המצליחים לבלבל הרבה מאד צרכנים. המואסניט עובר בקלות את מבחן הנשיפה. אך הערכת יהלומים מקצועית המבוצעת על ידי מעריכים מקצועיים מוסמכים ובעלי וותק וכמובן, עין מיומנת, לא יפספסו את חומר המאוסניט. זוהי הסיבה שכאשר אתם מקבלים הצעות לגבי רכישה של יהלום במחיר זול במיוחד חשוב מאד שתדעו להתעקש על מעריך מקצועי בעל הסמכה פורמלית ונסיון.

כשאתם מעוניינים בזיהוי יהלומים ובדיקה לגבי זיוף או מקוריות חחשוב לעשות זאת בתנאי מעבדה. אם אתם רוצים לדעת האם מדובר במואסניט עליכם להסתכל על המואסניט ולוודא ניצוץ המייצר התקפות. כך תוכלו לראות אם תביטו על חלקו העליון או הצדדי ותראו שהפיאות בצדדיו הנגדיים נראות כפולות. אם כן, זה הוא החיקוי של מואסניט יהלום מעבדה ויהלום המואסניט מלוטשים שניהם בטכניקה שונה זה מזה ועל כן, צורתם שונה.

המעבדה המיוחדת לבדיקות אלו בהחלט יכולה לבצע הערכת יהלומים מדויקת ואמינה מספיק. חשוב לשים לב בהערכות הללו להבדלים המשמעותיים והדקים בין היהלום מעבדה ליהלום הטבעי. יהלומים אילו קיימים למשל רק בבורסה ליהלומים ברמת גן. בבורסה ליהלומים קיים מערך זיהוי מיוחד מאד המאפשר לוודא באופן מדויק את מקור היהלום בין אם זה יהלום מעבדה ובין אם זה יהלום טבעי. חיקויים הנעשים באופן מאד גבוה ואף דומים מאד ליהלומים האמיתיים חשוב שתדעו שיהלום סינטטי הוא לא חיקוי של היהלום האמיתי. וזאת היא הסיבה לכך שהוא דומה בתכונותיו ליהלום הטבעי. ההבדל היחיד בינו לבטעי הוא שהוא נוצר בצורה מלאכותית במעבדה שמחקה את התהליך שמייצרים את הטבעי, בטבע.

כשאתם מקיימים בדיקה מקיפה על היהלומים על מנת שתוכלו להבטיח אמינות ודיוק, עשו זאת עם מכשיר הבודק את היהלום על פי עקרון הזריחה. שימו לב שאם היהלום זוהר גם לאחר כיבוי האור זה אכן ללא ספק יהלום מעבדה. אם אינו זוהר, זהו אכן יהלום טבעי. הערכה מקצועית של יהלומים כוללת בדיקה מדויקת ומקיפה וזאת על מנת להבטיח דיוק ואמינות ברמה הגבוהה ביותר.