היהלום מוזכר לראשונה בתנ"ך, שם הוא מופיע כאחת מאבני החושן אותו נשא הכהן הגדול. במאה התשיעית לפני הספירה היו היהלומים ידועים בהודו, והאזכור הקדום ביותר ליהלום באירופה הוא מהמאה הראשונה לספירה. במאה החמש עשרה פותח ליטוש היהלומים בונציה ומאז החלו הנשים להתקשט בהם. כיום יהלומים משמשים לקישוט, לתעשיה ועוד, והצוות המקצועי של אסטים נותן לכם את כל המידע שאתם צריכים על הערכת יהלומים.

איך זה נוצר?

יהלום הוא מינרל קשה העשוי מפחמן נקי. הוא התגבש לפני מיליוני שנים בתנאים של טמפרטורה גבוהה במיוחד מתחת לקליפת כדור הארץ. בעקבות תזוזות שונות בקרקע נעו היהלומים לעבר פני האדמה.

ליטוש

לאחר מציאת היהלומים הם זקוקים לליטוש. איכות הליטוש תשפיע ישירות על מראהו ומחירו של היהלום. אחד המאפיינים שמייחד את היהלום יותר מכל הוא היותו נראה כמלא חיים, זאת הודות לנצנוץ שלו. יהלום גולמי נראה חסר חיים ורק ליטוש נכון יביא את הפוטנציאל של היהלום לידי מימוש. בעת המודרנית הוחלה שיטת ליטוש אחידה יחסית שמאפשרת לכלוא יותר אור בתוך היהלום.

איכות היהלומים

הערכת שווי יהלומים היא מלאכה מורכבת, כיוון שהיא תלויה מאוד באדם הבודק. אין סטנדרט אחיד בקביעת איכות היהלום, והיא כרוכה בבדיקות שונות. רוב הבדיקות נעשות על ידי האדם, ותוצאותן תלויות במידה רבה מאוד במידת המומחיות של הבודק.

הערכת שווי

כאשר רוצים להעריך את שוויו של יהלום יש להתייחס למספר פרמטרים מרכזיים. ראשית, הבודק יתמקד בצלילות היהלום. רמת הצלילות תיקבע בהתאם לסוג הפגמים, גודלם, מיקומם, בולטותם ועוד. שנית, ייבדק צבע היהלום, כאשר מקובל לחלק לשתי קבוצות צבע עיקריות – צבעים רגילים וצבעים מיוחדים.

פלואורסצנט היהלום

גורם נוסף המשפיע על מחירו של היהלום הוא מדד הפלואורסצנט. חלק מהיהלומים מקרינים אור כחלחל כאשר חושפים אותם לנורה המפיצה קרני אולטרה סגול (נורת uv). יהלומים חסרי צבע נחשבים יותר כאשר הם לא מגיבים לאור האולטרה סגול, ולעומת זאת יהלומים צהבהבים נחשבים איכותיים יותר דווקא כשהאור משפיע עליהם. במלים אחרות, מדד הפלורוצנט מודד את רמת ההשפעה של קרני uv על היהלום. חשוב לציין שישנה ביקורת על מדד הפלואורסצנט בתמחור היהלום, ויש הטוענים שהוא אינו משפיע על מראה היהלום, אך בסופו של דבר, גם מבקרי המדד יסכימו שזהו מדד המשפיע על מחיר היהלום. מסיבה זו, כדאי להיות מודעים אליו.

בדיקה אצל מומחה

מחירם של יהלומים נע בין מאות שקלים בודדים ועד למיליוני שקלים, ואת היהלום היקר ביותר, "הכוכב הוורוד", רכש אייזיק וולף בשמונים ושלושה מיליון דולרים. מחירו של יהלום ממוצע שווה ערך למחירה של מכונית יד שנייה, אך בעוד שלפני רכישת מכונית מתייעצים במכון לבדיקת רכב, הרי שבקניית יהלום מסתפקים בחוות הדעת של המוכר. על ידי הערכת שווי יהלומים אצל מומחה חיצוני תקבלו גושפנקה לאיכות היהלום, כך תהיו בטוחים שמחיר היהלום מתאים לשוויו האמיתי.

באדיבות כתב הצרכנות של פורטל בית משותף