כל תחום היהלומים הוא תחום נוץ במיוחד שמושך הרבה תשומת לב מכל מיני סוגים. יהלום הוא מוצר יוקרתי, יקר ונחשק. למעשה מדובר במחצב נדיר טבעי בעל ערך כספי רב מאד, גם בתור תכשיט וגם בתור חומר גלם, ובעיקר בעל מוניטין של תחליף לכספים והשקעות לשנים רבות. אם כך, זאת לא הפתעה שהמון אנשים מנסים לחקות ולזייף את הדבר האמיתי, אפילו אם מדובר רק בתכשיט נוצץ עם יהלום שאינו אמיתי, ואין שום כוונת זדון מאחורי הזיוף. אבל לצערנו ישנם אחרים, ולא מעטים, שיש להם כוונות זדוניות והם מרמים על מנת לקבל את הערך הכספי של היהלום האמיתי. לכן, הערכת יהלומים ומאז ומתמיד מחייבת מיומנות, וותק, נסיון ומקצועיות על מנת למנוע את המרמה.

למי שלא מכיר, המואסניט הינו חומר טיבעי שאפשר לייצר ממנו חיקויים ליהלום. מואסניט (moissanite) הוא מינרל שמשמש לצורך יצירת חיקוי די פשוט (כפי שעושים עם קוורץ וזכוכית) והזוהר שבו גורם לבלבול גם אצל הצרכנים וכך הוא עובר את 'מבחן הנשיפה'. אך הערכת יהלומים מקצועית ובעלת מיומנות המתבצעת על ידי מעריך מוכר, מוסמך ומקצועי לא תתבלבל בין החיקוי, למקור. לכן תמיד מומלץ לכל המקבלים הצעה מפתה לקנות יהלומים במחיר חשוד וזול במיוחד להתעקש על הערכת יהולמים של גורמים מקצועיים ומוכרים.

כאשר אתם מבקשים לזהות יהלום סינטיי או יהלום מעבדה (שלמעשה אמיתי) אך הם מיוצרים בתנאי מעבדה ו/או מעוניינים לדעת אם זהו חיקוי העשוי ממואסניט, כך תעשו זאת: למואסניט קיים ניצוץ שגורם לו לייצר השתקפות, כך שאם אתם מביטים בחלקו העליון או הצדדי ורואים שהפאות בצידו הנגדי נראות כפולות, זה אכן חיקוי מואסניט.

יהלומי מעבדה ומואסניט מלוטשים בטכניקה שאינה דומה אחד לשני ועל כן צורת האבנים גם תהיה שונה.

מעבדה מיוחדת לבדיקות המסוגלת לבצע הערכת יהלומים והינה יסודית ואמינה, תשים לבד להבדלים החדים והדקים בטח בין יהלום טבעי ליהלום מעבדה שקיים רק בבורסה ליהלומים ברמת גן. בנוסף, בבורסה ישנו מערך זיהוי מיוחד נוסף שמאפשר לבדוק בצורה מדויקת את מקור היהלום החל מיהלום טבעי ועד ליהלום מעבדה, כאשר נעשים חיקויים באופן מאד איכותי הכמעט דומים ליהלום האמיתי. כמו כן, חשוב לזכור שיהלום סינטטי אינו חיקוי של יהלום, ועל כן הוא דומה בתכונותיו להילום הטבעי. אך ישנו הבדל יחיד, הוא נוצר בצורה מלאכותית במעבדה המקה את התהליך של היווצרות היהלום אמיתי בטבע.

מכשיר הזיהוי בודק אם היהלום עובד על פי העיקרון בו מזהים זריחה מסוימת הנפלטת מהאבן גם לאחר שמכבים את האור, אם היהלום אכן זוהר גם לאחר כיבוי האור זהו ללא ספק יהלום מעבדה ואם אינו, זהו יהלום טבעי. הערכת היהלומים כוללת בתוכה גם בדיקה מקיפה כדי להבטיח דיוק ואמינות.