בתי עסק רבים, מוזיאונים ואף אנשים פרטיים מסתייעים בשירותי הערכת אמנות באופן כללי והערכת ציורים בפרט, כדי לאמת את ערכה של יצירת אמנות מסוימת. ערכה של היצירה נקבע לפי פרמטרים של זיהוי האמן, קודם כל, ולאחר מכן תיארוך היצירה והתקופה שבה נוצרה ומצבה הטכני-תחזוקתי הנוכחי. מכאן שתפקידו של מעריך האמנות הוא לוודא את שם האמן, לתארך את היצירה ולהעריך את מצבה. עירד יוגב ודוד ברוך, מומחי הערכת אמנות בעלי מוניטין בינלאומי ובעלי חברת אסטים הערכות, מסבירים על הדרך להערכת ציורים ואמנות פלסטית.

הערכת ציורים

הפרמטרים להערכת הציורים

כאמור, בפני המעריך ישנם 3 פרמטרים שעליו לאמת או לקבוע:
•    זיהוי האמן: לעיתים זיהוי האמן ודאי ואינו שנוי במחלוקת אך לעיתים ישנה מחלוקת ויש צורך לקבוע מי האמן שיצר את היצירה. עבודה זו מסובכת ומורכבת ונדרשת מומחיות גדולה כדי לבצעה בצורה מדויקת.
•    אימות מקוריות היצירה: גם אם הציור חתום, כביכול, בידי אמן מסוים, יש לוודא שזו אכן חתימתו וכי הציור בוצע על ידו ולא על ידי חקיין או זייפן. אימות המקוריות או שלילתה הן קריטיות לקביעת ערכה של היצירה. הטכנולוגיה המודרנית מסייעת בכך רבות ומקטינה באופן משמעותי ביותר את מספר היצירות המזויפות הנמצאות בשוק האמנות הבינלאומי.
•    הערכת שוויה הכלכלי של היצירה: הערכת שוויה של יצירת אמנות הוא מלאכת פסיפס של ממש, שכן ישנם פרמטרים רבים שיש להתחשב בהם בעת קביעת הערך הסופי של היצירה, מעבר לזיהוי האמן. התקופה בה יצר האמן את העבודה, נושא העבודה, מצבה הטכני ועוד, משפיעים רבות על שוויה הסופי של היצירה.

מי מבצע את ההערכה

פעמים רבות מפקידים ביצוע הערכת ציורים ועבודות אמנות אחרות בידיהם של שמאים, שאינם מבינים מספיק בתחום האמנות, על אף שכביכול זוהי התמחותם. השמאים יכולים לבצע בעיקר הערכת מחיר לציורים שמקוריותם אומתה כבר ואין עליה מחלוקת, והערכותיהם משוערות בלבד, שכן פעמים רבות שני ציורים של אותו צייר נמכרים במחירים שונים ובהבדלים של אלפי ומאות אלפי דולרים.  אם אתם זקוקים לביצוע הערכה מדויקת של שווי פריטי אמנות וציורים שונים שיש ברשותכם, כמו גם בדיקת מקוריותם ומקורם של הציורים, מומלץ לפנות לחברות הערכה שמתמחות בהערכת פריטי אמנות.

הכתבה באדיבות: מדור צרכנות של "פורטל בית משותף".