הערכת שווי ריהוט

כאשר אנו חושבים על קניית ריהוט רובנו חושבים על איקאה. ברוב הבתים בישראל תמצאו ריהוט מודרני הבנוי בפשטות וביעילות. עם זאת, ישנו מספר לא מבוטל של אנשים אשר עבורם קניית ריהוט משמעותה הסתובבות בשוקי פשפשים או חנויות ריהוט עתיק בארץ ובעולם. עבור אנשים אלו קניית ריהוט עתיק זו אהבה, בודאי אם מדובר באספנים. אך מה עם מי שאינו אספן ובכל זאת ירש מסבתו כורסא עתיקה או מעוניין לבצע רכישה חד פעמית של ריהוט עתיק? כיצד יוכל הוא לדעת שאכן שילם תמורת הסחורה את המחיר הראוי ולא נפל בפח? כיצד ידע מה שוויי הירושה? במקרים אלו מומלץ לפנות לביצוע הערכת ריהוט.

 

הערכת ריהוט עתיק

כאשר באים להעריך את שוויו של רהיט מסויים הנראה כעתיק יש לקבוע תחילה את גילו. חשוב לציין כי המושג "עתיק" הוא מושג גמיש ומומחים שונים בתחום יגדירו אותו בדרכים שונות והגדרת גילו של פריט הריהוט המסוים תעשה על פי מאפייניו. כאשר מומחה בא להעריך את גיל הפריט הוא נשען על מאפיינים כגון סוג העץ וכיצד נוסר ועובד, השיטות בו הודבק או חובר, מה עיצובו והאם יש עליו עיטורים שונים, מידת השחיקה, משקלו של הרהיט ועוד. בחינה קפדנית של מאפיינים אלו ואחרים תאפשר לו לקבוע את גיל הפריט וכן האם מדובר בפריט אותנטי או העתק.

 

הערכת שטיחים

מלבד הערכת שווי ריהוט כגון כורסאות, שידות וכיוצא בזה ניתן לבצע הערכה גם עבור שטיחים בעבודת יד. כאשר מעריכים את שווייו של שטיח יש לקבוע תחילה את מוצאו – האם מדובר בשטיח קיר צרפתי מהמאה ה-16 או שמא מדובר בשטיח שהגיע מתורכיה, הודו, סין או פרס. כדי לקבוע זאת נעזרים המומחים במאפיינים כגון סגנון האריגה, צפיפות הבד, דוגמת השטיח, הרכב הצבעים שעליו, מידותיו ומאפיינים נוספים. כדי לקבל הערכת שווי סופית נלקחים בחשבון גם משתנים נוספים כגון סוג ואיכות חומר הגלם, האם ישנה חתימת אומן, האם זה שטיח מוזמן ועוד.

 

היכן מבצעים הערכה

הערכת שווי ריהוט או הערכת שוויו של שטיח יש לבצע אצל מומחה בתחום. מומלץ לפנות לאנשי מקצוע מיומנים ומנוסים אשר בקיאים בנושאים רבים הנדרשים לצורך ביצוע ההערכה, בין היתר היסטוריה, אומנות, הכרות עם שוק האספנות, הכרות וניסיון בעבודה מול חברות הביטוח וכדומה. הערכה מקצועית כזו תבטיח לכם קנייה בראש שקט וללא דאגות שמא קניתם דבר מה מזויף, או במקרה של ירושה הבנה מעמיקה יותר של מה מצוי ברשותכם עכשיו ומה כדאי לעשות הלאה – לשמור עליו ולבטח או למכור, לדוגמא.

אסטים הערכות בע"מ 1-700-700-279