הערכת תכשיטים עתיקים

אנו יודעים שמקצועיות ודיסקרטיות חשובים לכם – מומחי אסטים מעניקים שירות ישיר ואישי. ללא שכירים, שליחים ומתווכים. הערכת שווי תכשיטים

 

תכשיטים עתיקים היו והינם אחד מתחומי האספנות המובילים והמיוחדים ביותר. תכשיטים עתיקים משכו תשומת לב ואהבה מאז ומתמיד. ככלל, ההגדרה "תכשיטים עתיקים" מתייחסת לפריטים שנוצרו לפני מאה שנה ויותר. לצערינו נשתמרו בשלמותם מעט תכשיטים אשר יוצרו בתחילת המאה ה-19 ולפני כן. גם תכשיטים מודרניים יותר סבלו מהכחדה מהירה. הסיבה: עמידות נמוכה יחסית, שימוש חוזר בחומרים לעיצוב תכשיט חדש, שיפורים ושינויים שהפכו את הפריט ל"מודרני" וכמובן: מימוש החומרים המרכיבים את התכשיטים, בעיקר זהב ופלטינה שהותכו והומרו לכסף מזומן.

הערכת שווי תכשיטים עתיקים הינה תורה בפני עצמה. כאשר אנו ניגשים לביצוע של הערכת שווי תכשיטים עתיקים עלינו לעבור מספר משוכות. בראש וראשונה: מידע אישי של בעלי הפריט. כל מעריך הניגש לבצע הערכת תכשיט עתיק מכיר את התופעה: בעלי הפריט "יודעים" שהוא עתיק. כיצד? לרוב התשובה היא משהו כמו: סבתא של אמא קבלה את זה במתנה מאמא שלה, אז זה לפחות 150 שנה.. הכל טוב ויפה אם אכן המומחה מזהה שמדובר בפריט שהוא אכן עתיק אך במרבית המקרים מדובר בתכשיט ישן ולא עתיק. חישוב קל מלמד שתכשיט כזה יכול להיות מ-1930 או 1920. בהמשך הכתבה נגדיר ביתר פירוט את המושג "עתיק".

עברנו את משוכת ה"דעה הקדומה" של בעלי הפריט. אז בהנחה שהתכשיט עומד בקריטריון של "תכשיט עתיק" כיצד מבצעים הערכת שווי תכשיטים עתיקים ?

הערכת שווי תכשיטים עתיקים מסתמכת על מספר גורמי מפתח שחייבים להצביע על מקוריות הפריט כעתיק. די בגורם אחד שאינו אותנטי כדי לפסול את הפריט ולהגדירו כ"תכשיט חדש" או "תכשיט בסגנון עתיק" או "תכשיט ישן" או כ-"תכשיט משוחזר".

מה הפרמטרים הנבדקים במהלך הערכת שווי תכשיטים עתיקים ?

מומחה המתבקש לבצע הערכת שווי תכשיטים עתיקים בודק למעשה 5 אלמנטים עיקריים:

1. סוג המתכת: השימוש במתכות או במסג מתכות עבר שינויים רבים במהלך השנים. שילוב של מתכות בתכשיט יכול גם הוא להצביע על גיל הפריט והמקור שלו.

2. חותמות: בדומה לחותמות כסף (ראו פירוט בדף חותמות כסף) גם תכשיטי זהב, פלטינה וכסף מהמאות הקודמות הוחתמו בחותמות המלמדות אותנו מה מקור התכשיט וגילו.

3. אבני חן וליטושם: צורות הליטוש של אבני חן ויהלומים השתנו במהלך השנים. ע"פ שיטות העיבוד של אבני החן ניתן ללמוד על גיל התכשיט ומקוריותו.

4. סגנון וצורה: השפעת זרמי האומנות על עיצובם של תכשיטים עתיקים מאפשר לאפיין בצורה מדוייקת למדי את גיל הפריט (ראו סקירה בהמשך).

5. פאטינה ופגעי הזמן: הזמן נותן אותותיו על התכשיט. המתכות מתחמצנות ומשנות גוון. זהב עתיק יראה שונה מחדש גם אם התכשיט נוקה בתמיסת ניקוי.

תחום נוסף שקשור לתחום הערכת שווי תכשיטים עתיקים הינו הערכת שווי שעונים עתיקים

הערכת שווי שעונים עתיקים מסתמך על הרבה מאוד פרמטרים שהוזכרו לעיל לצורך הערכת שווי תכשיטים עתיקים. אבל בשעונים מובאים לבדיקה פרמטרים נוספים המשמשים את המומחה להחלטה מה גיל השעון ומקורו:

1. סוג השעון: שעון יד או שעון תליה או שעון נישא, שולחני, אורלוגין וכדומה.

2. יצרן השעון (באם מופיע) מסייע רבות בקביעת שווי שעונים עתיקים. הצלבת שם יצרן עם התיעוד המלמד באלו שנים פעלו והיכן יצרו מספקים מידע חשוב.

3. סוג המנגנון: כאן מדובר בתחום מקצועי שיכול לרדת לרזולוציות מאוד דקות ששייכות לעולם משפצי השעונים ומומחים בעלי התמחויות ספציפיות. אך גם למומחה המתבונן בפרמטרים שאינם מצריכים חדירה ל"קרבי" השעון, ניתן למצוא תשובות חשובות המלמדות על התקופה בה השעון נוצר.

4. חותמות. כדוגמת המוזכר בסעיף 2 בתחום של הערכת שווי תכשיטים עתיקים.

הערכת אומנות

 

קביעת שווי התכשיט העתיק או השעון העתיק

עכשיו, כשהגענו להחלטה האם מדובר בשעונים עתיקים או תכשיטים עתיקים נותר "רק" לקבוע מה שווי התכשיט או מה שווי השעון. לצורך הערכת שווי תכשיטים עתיקים או שווי שעונים עתיקים אנו מסתמכים על מגוון רחב של פרמטרים תמחוריים הנשענים על שוק האספנות. תוצאות של מכירות פומביות, מכירות באינטרנט, בשווקים ובחנויות לתכשיטים עתיקים בארץ ובעולם וכמובן הנסיון המצטבר אצל מומחי אסטים הערכות בע"מ, מאפשרות לנו לפתח תחשיב אמין ומקובל. גורמים משפיעים כגון: גיל הפריט, חותמות אומן, עיצוב, רמת גימור וכיוצ"ב משמשים אותנו בקביעה הסופית של שווי תכשיטים עתיקים או שווי שעונים עתיקים.

יש לזכור שהערכת שווי תכשיטים עתיקים אינה זהה להערכת שווי תכשיטים חדשים. מחיר של תכשיט עתיק מיוחד ומושלם יכול להרקיע שחקים וללא קשר לעלות החומרים המרכיבים אותו.

אם ברצונכם למכור או לקנות תכשיט עתיק, מומלץ לפנות אלינו לבדיקה מוקדמת והערכת שווי. עולם התכשיטים העתיקים נגוע באינסוף חיקויים וזיופים. רק מומחה יכול לודא באופן חד משמעי אם אכן מדובר בתכשיט עתיק או אולי בחיקוי, זיוף, שילוב ישן וחדש וכמובן: לתמחר את שווי התכשיט העתיק או שווי השעון העתיק.

עומדים לפני רכישת תכשיט עתיק? פנו אלינו וקבלו הערכת שווי תכשיטים עתיקים.

שלחו הודעה דרך חלון ההודעות או : 1-700-700-279