עולם התכשיטים הוא עולם מרתק מאד. התכשיטים העתיקים מושכים הרבה מאד תשומת לב. ההגדרה הרשמית של עולם הערכת תכשיטים מייחסת חשיבות רבה לתכשיטים שנשמרים באופן שלם כבר מתחילת המאה התשע עשרה ואף לפניה. ישנם תכשיטים שהוכחדו בצורה מהירה ולכן הם אינם עמידים כמעט בכלל. החומרים שבהם השתמשו כדי לעצב אותם חדש הפכו למאד מבוקשים.

הערכת תכשיטים הוא מקצוע שנחשב כעולם ומלואו וישנה כדאיות ללמוד אותו על בוריו ולעומק. בהערכת התכשיט העתיק יש לא מעט דברים שצריך ללמוד מהבסיס זאת על מנת לבצע הערכה בצורה מדויקת וראויה פורמלית. לפני הכל, מומלץ לקבל מידע מבעלי התכשיטים על העבר והרקע של התכשיט. קשרים משפחתיים חשובים, והיסטוריה משפחתית תסייע לגלות פרטים רבים, גם בסיסיים.

העובדות נבדקות על סמך הסממנים הספציפיים הללו:

  • המתכת בה משתמשים – היות והמתכת משתנה מתקופה לתקופה, שילוב של המתכת בתכשיטים עלול לחשוף את גיל התכשיט ואת המקור שלו.
  • סימון חותמת על התכשיטים – כל תכשיט מסומן בחותמת ספציפית. גם במאות העתיקות ביותר סימנו את התכשיטים בחותמת. סוג החותמת מעיד על התקופה שבה ייצרו את התכשיטים העתיקים.
  • סוג האבן וסגנון הליטוש – סגנון הליטוש וסוג האבנים והיהלומים מעידים על גיל התכשיט ואף ועל התקופה שבה נוצר התכשיט.
  • צורתו וסגנונו של התכשיט – על סמך תקופה משתנה גם זרם האומנות משתנה בהתאם לכך. גם זו דרך לגלות את הגיל של התכשיט על סמך הצורה, הסגנון וזרם האומנות.
  • הזמן שחולף מיצירת התכשיט – פגע הזמן נראה גם על התכשיטים ולא רק על האנשים. המתכת משנה את גווניה והזהב העתיק משתנה לאחר ניקוי בתמיסות.

כשאנחנו מדברים על הערכת פריט עתיק אנחנו לא תמיד מדברים דווקא מדברים על תכשיט עתיק. פריט עתיק הוא גם ציור ישן, צילום ישן וגם שעון עתיק. אם למשל על שעון אנחנו מדברים גם בתחום השעונים יש לא מעט סעיפים בסיסיים שצריך לשים לב אליהם.

  • מנגנון השעון – המנגנון של השעון הוא עניין מאד מקצועי שאפשר להיכנס לפרטי פרטים בעניינו ולהרבה מאד זמן. המנגנון של השעון שייך בעיקר למשפצי שעונים ולמומחים בעלי התמחות מאד ספציפית. אך גם מומחה רגיל בבדיקה זו יכול למצוא מענה מתאים ומדויק.
  • הסוג של השעון – שעון יד, שעון שולחני או שעון אורלוגין, שעון נישא או שעון תליה. השעון יכול להיות כמעט כל סוג של שעון הקיים אצלכם.

הערכה אומנותית של הערכת תכשיטים היא אומנות עצמאית לגמרי

אם בכל זאת החלטתם את ההחלטה הגורלית להערכת התכשיטים, ואתם מחפשים הערכה לתכשיט עתיק או לשעונים עתיקים אתם צריכים לקבוע את השווי שלהם כדי שתוכלו להעריך אותם. חשוב שאת ההערכה תבנו על בסיס עובדות מסוימות בתמחור. על כן יש צורך להסתייע בשוק אספנות או אפילו במכירות רשת, פומביות, שווקים בעולם וגם בארץ. חברת אסטים הערכות בע"מ תעניק לכם הערכת תכשיטים ושעונים מקצועית בעלת מומחיות, וותק ונסיון לקבלת תחשיב מדויק ואמין.

חשוב לזכור שהערכה של התכשיטים העתיקים או כל פריט עתיק היא לא הערכה זהה וכל פריט שונה מקודמו. ולכן אנחנו מדברים על מחירים דינמיים מאד. עולם התכשיטים העתיקים והשעונים העתיקים הוא עולם מאד מיוחד ואף מלא בהפתעות. לצערנו גם בעולם זה ישנם זיופים וחיקויים ועל כן חשוב מאד לבצע הערכה מדויקת ואבחון מדוקדק על מנת לדעת אם הפריטים הם מזויפים, או אכן מקוריים ועתיקים.