תכשיטים עתיקים הם ללא שום ספק עולם מיוחד ומרתק. התכשיטים העתיקים הם מוצר המושך לא מעט תשומת לב. ההגדרה הפורמלית של עולם הערכת תכשיטים מייחסת חשיבות לתכשיטים הנשמרים באופן שלם כבר מתחילת המאה התשע עשרה ואף לפני כן. ישנם תכשיטים אשר הוכחדו באופן זריז ולכן הם לא עמידים ברמה גבוהה במיוחד. אותם החומרים שבהם השתמשו שוב ושוב על מנת לעצב מחדש הפכו למבוקשים מאד.

הערכת תכשיטים הוא עולם ומלואו וישנה כדאיות ללמוד אותו היטב. בהערכה של תכשיטים עתיקים ישנם מספר דברים שיש ללמוד ישר מהבסיס על מנת לעשות זאת באופן מדויק וראוי. לפני הכל, חשוב לקבל מידע מבעלי התכשיטים על עברו של התכשיט. הקשר המשפחתי מאד חשוב כאן, כל מידע שתקבלו יכול לסייע לכם בהערכה.

העובדות נבדקות על סמך הפרמטרים האלו:

  • המתכת שבה השתמשו –היות והמתכת משתנה מתקופה לתקופה שילוב שלה בתכשיטים עלול לחשוף את גיל התכשיט ומהו מקורו.
  • סימון החותמת על התכשיט – כל תכשיט מסומן בחותמת. גם במאות העתיקות סימנו את התכשיטים בחתימה. סוג החותמת מעיד על התקופה שבה ייצרו את התכשיט.
  • סוג אבנים וסגנון ליטוש – סגנון ליטוש וסוג אבנים ויהלומים מעידים על גיל התכשיט ואף ועל התקופה שבה נוצר התכשיט.
  • צורה וסגנון התכשיט – על פי תקופה משתנה גם זרם האומנות משתנה בהתאם לכך. גם זו דרך לגלות את הגיל של התכשיט על סמך הצורה, הסגנון וזרם האומנות.
  • הזמן עושה את שלו – פגעי הזמן נראים גם על תכשיטים ולא רק על אנשים. המתכת משנה את הגוונים והזהב העתיק משתנה לאחר ניקוי תמיסות.

כאשר אנחנו מדברים על הערכה של פריטים עתיקים אנחנו לא תמיד מדברים על תכשיטים עתיקים, פריטים עתיקים הם גם ציורים ישנים צילומים ישנים וגם שעונים. כשאנחנו מדברים על שעונים למשל גם בתחום זה ישנם פרמטרים חשובים שיש לשים לב אליהם:

  • המנגנון – מנגנון השעון הוא נושא מאד מקצועי שאפשר להיכנס לפרטי פרטים בעניינו ולהרבה מאד זמן. המנגנון של השעון שייך בעיקר למשפצי שעונים ולמומחים בעלי התמחות מאד ספציפית. אך גם מומחה רגיל בבדיקה זו יכול למצוא מענה מתאים ומדויק.
  • סוג השעון –שעון היד, או שעון שולחני, שעון אורלוגין, או שעון נישא או שעון תליה. השעון יכול להיות כמעט כל סוג של שעון שיש לכם.

הערכה אומנותית של הערכת תכשיטים – גם זוהי אומנות

אם הגעתם להחלטה שאתם מחפשים הערכה עבור תכשיטים עתיקים או שעונים עתיקים עליכם לקבוע את שוויים על מנת שתוכלו להעריך אותם חשוב להסתמך על העובדות הספציפיות בתמחור. לשם כך אתם צריכים להסתייע בשוק האספנות או במכירות ברשת, במכירות פומביות בשווקים בארץ ובעולם גם. כמו כן, בחברת אסטים הערכות בע"מ תוכלו לקבל הערכת תכשיטים או שעונים באופן מקצועי ומומחיות ונסיון שמאפשרים לכם לקבל תחשיב אמין ומדויק.

חשוב שתזכרו שההערכה של התכשיטים העתיקים, וכל פריט עתיק היא לא הערכה זהה וכל פריט שונה מקודמו. על כן המחירים דינמיים מאד. עולם התכשיטים העתיקים והשעונים העתיקים הוא מאד מיוחד ומלא בהפתעות. אך לצערנו גם בעולם זה ישנם זיופים וחיקויים ועל כן, חשוב מאד לבצע הערכה מדויקת ואבחון מדוקדק על מנת לדעת אם הפריטים הם מזויפים, או אכן מקוריים ועתיקים.