הפורצלן מורכב בעיקר מחרסית (clay) וקאולין (kaolin) נבדל משאר כלי הקרמיקה כגון earthenware ו – stoneware במרכיבים שבו, בעמידותו ובטמפרטורת השריפה.
בנוסף, הפורצלן הוא אטום לנוזלים גם ללא גלזורה, דק ושקוף למחצה (translucent) ובשל כך הרבה יותר אלגנטי משאר סוגי הקרמיקה. הערכת כלי פורצלן

מקור הפורצלן בסין, במאה השניה, לכן שמו בעברית חרסינה (חרס+סין) ובארצות דוברות אנגלית,  במקרים רבים מכונה China או Fine China.
מאז שהאירופאים נחשפו לפורצלן הסיני הם ניסו לחקותו אך רק בשנת 1708 הצליחו במפעל Meissen שבסקסוניה לפענח את הנוסחה ואת המרכיב שחסר להם עד אז, ה- kaolin.

עד ליצור פורצלן, סוגים שונים של קרמיקה נסחרו תחת שמות שונים ברחבי אירופה, המוצר האיטלקי נודע בשם מיוליקה מכיון שהובא ממיורקה שבספרד (Hispano-Moresque), קרמיקה שנודעה בצרפת בשם Faience קיבלה את שמה מכיון שהובאה לשם מ- Faenza שבאיטליה.

קיימים סוגים שונים של עיטורים: עיטורים מתחת לגזורה (למשל underglaze blue בפריטים סינים)
עיטורי אמייל מעל הגלזורה, גלזורה צבעונית או כזו שמשנה את צבעה לאחר חימום (celadon), crackle – גלזורה המדמה סדקים, blanc de Chine – גוון שנהב או קרם, biscuit – ללא גלזורה ועוד.

הערכת פורצלן ע"י חותמות פורצלן

חותמות פורצלן, בדומה לחותמות כסף וזהב נועדו לצרכי פיקוח מצד הרשויות וזיהו המקור, היצרן והתקופה בה יוצר הפריט.
החיקויים הנפוצים ביותר בפריטי פורצלן הם בהטבעות חותמות מזויפות.
חותמת מייסן, החרבות המוצלבות, זכתה להרבה גרסאות לא רק ע"י זייפנים אלא גם ע"י רשימה ארוכה של יצרנים שביקשו להם חותמת המזכירה את החותמת המפורסמת.

הערכת כלי פורצלן

כאשר מבצעים הערכת פורצלן אנו שמים לב למספר נקודות:

במקרה של מייסן, צבע הפורצלן הוא לבן עם גוון כחלחל, החיקויים: לבנים לגמרי או עם גוון קרם.
עיני הדמויות חומות, עיניים כחולות – חיקוי, או פריט מאוד נדיר.
יש לשים לב וזה כמובן נכון לכל היצרנים, האם ניתן להבחין בתיקונים גלוים או סמוים שעלולים להפחית את ערך הפריט בצורה משמעותית.
הכי חשוב לשאול, האם איכות הפריט שלפנינו מתאימה ליצרן הכי חשוב בתולדות תעשית הפורצלן.
בארץ אין ביקוש רב לפורצלן ברמות המחירים הגבוהות והדבר משתקף במכירות הפומביות.
לעומת זאת ברחבי העולם עדין לא נס ליחו, פריטי מייסן שנמכרו לאחרונה בסותביס' נעים בין מאות לעשרות אלפי יורו, תלוי כמובן בסוג, איכות, גודל, תקופה והמעצב.
פריטים המשויכים למעצבים Bottger או Kandler שפעלו בתקופת הזוהר של המפעל במאה ה- 18 זוכים להגיע לקצה העליון של סקלת המחירים.

אנו באסטים הערכות בע"מ מתמחים בהערכת אומנות, הערכת רכוש בגירושין וחלוקת ירושה.

פנו אלינו : אסטים הערכות בע"מ 1-700-700-279