הערכת ריהוט עתיק

 

 

המושג "עתיק" אינו חד משמעי. כל מומחה העוסק בהערכת אוספים ער לעובדה שכל אחד ואחד מאיתנו מגדיר "עתיק" בצורה שונה. ואכן, המושג "עתיק" מאוד מופשט. לרבים מאיתנו מספיק שהפריט היה של הסבתא כדי שיוגדר כעתיק. יש הגיון בחוסר האחידות להגדרת המושג לדוגמה: תכשיט משנת 1870 יכול בהחלט להיחשב כ"עתיק" לעומתו, ספר מאותה שנה נחשב צעיר בימים (גוטנבורג המציא את הדפוס במאה ה-15 ומאז ספרים מודפסים במהדורות גדולות וקיימים מעט מאוד פריטים אספניים).
הערכת ריהוט לא כך בריהוט עתיק, כאן נקבע קו גבול די חד משמעי למושג "עתיק" רבים רואים בסוף תקופת המלכה הבריטית ויקטוריה, כקו הגבול בין חדש/ישן ל"עתיק". המלכה ויקטוריה הלכה לעולמה בשנת 1901 ומותה סימל סוף תקופת "תור זהב" באנגליה ובאירופה כולה. חוק בריטי האוסר יצוא מבריטניה של ריהוט שיוצר לפני שנת 1901 מחזק את ההגדרה.
גם הגדרה זו לא מוסכמת על כולם. יש מומחים הנוקבים בשנים 1850-1860 כקו גבול. בשנת 1848 התחוללו "אביב העמים" ו"המהפיכה התעשייתית" הביאו את קווי היצור השונים מעבודה ידנית עבודה ממוכנת. בתעשיית העץ השינוי בולט. תוך עשור עברה תעשיית העץ מתעשייה ידנית לתעשייה ממוכנת או ממוכנת למחצה.מחרטות ומערכות ניסור וליטוש הביאו ליצור המוני, פשוט ומדויק של עבודות בעץ.
הפער בין ההגדרות אינו גדול, יש הסכמה כללית שפריט מהמאה ה-20 (1901 והלאה) אינו עתיק ופריט לפני 1850 יוגדר כעתיק. מאחר ואין תאריך חקוק על פריטי ריהוט הגדרת גיל הפריט תשען בכל מקרה על מאפייניו.

מאפיינים שנבדקים ע"י מומחה במהלך הערכת ריהוט עתיק:

הערכת ריהוטמגוון רחב של אבחנות מובילים מומחה למסקנה באשר לגיל הפריט. נבדקים: סוג העץ, שיטות ניסור, שיטות עיבוד, צורת ההדבקה, שיטות החיבור, פרזולים, סוגי מנעולים ונעילות וצורתם, עיצוב, עיטורים, שחיקה, פאטינה על העץ, חותמות (במידה וקיימות), משקל הרהיט, ריפוד וקפיצים, ועוד.
בחינה של מכלול אפשרי של פרמטרים מרשימה ארוכה זו אמורה להספיק למומחה לקבוע את מקור הרהיט וגילו המשוער. הבדיקה המדוקדקת מאפשרת גם לקבוע אם מדובר בהעתק, רפליקה של פריט עתיק. ישנם יצרנים המתמחים ביצור רפליקות מדויקות למדי.

לפני רכישה מומלץ תמיד להתייעץ עם מומחה כדי למנוע עגמת נפש ותשלום יתר לפריט שאינו עתיק.

אנו באסטים הערכות בע"מ מתמחים בהערכת אומנות, הערכת רכוש בגירושין וחלוקת ירושה.

 

                                                                שלחו הודעה דרך חלון ההודעות או : 1-700-700-279