בדיקת יהלום היא אומנם מיומנות נרכשת, אולם מחייבת ידע, ניסיון והבנה גדולים, בכדי להיות מסוגל לבצע בדיקת יהלום בצורה מקצועית ומהימנה. לצורך הבדיקה לא נדרשים אביזרים רבים, אבל, חייבים להיות בה לפחות, בודק מיומן ומנוסה, זכוכית מגדלת איכותית (אולי אפילו כזו שמחוברת למצלמה וצג גדול ואיכותי), שולחן בדיקה ומקור אור חזק. כאשר מדברים על מקור אור חזק, נסכים שאין חזק יותר מאור השמש. השימוש במושג "צפוני", לעוסקים בבדיקות בענף היהלומים, מתייחס לשימוש באור השמש המגיע מכיוון צפון בבדיקה ובחירה של יהלומים.

בשלל התכונות המאפיינות את היהלום נמצא גם אחד הידוע כ"מקדם השבירה הגבוה של קרני האור". מקדם שבירה גבוה, יגרום לכך שבזוויות מסוימות חוזרות קרני האור אל עינו של המתבונן ואינן נבלעות ועוברות דרך היהלום. לכן, קרינה ישירה של קרני השמש על היהלום גורמות למספר תופעות המסייעות להבחין בין יהלומים אמיתיים, סינטטיים, חיקויים, או יהלומי מעבדה, ביניהן נמצא גם, נצנוצי אור חזקים בגוונים שונים הנגרמים משיפועי הכתר, תופעה המוכרת יותר בשמה ‘אש היהלום’.

תופעה נוספת תהיה התעוררות יתר של התכונות הפלורסנטיות של חלקיקי החומר, וכפועל יוצא מכך, לעיוות בהערכת צבעו של היהלום.

לעומת זאת, בדיקת יהלום, באור שאינו נובע מקרינה ישירה, והוא חלש יותר בעוצמתו, מאפשרת התרשמות נכונה יותר מצבעו של היהלום, שהוא אחד המדדים החשובים בקביעת ערכו של יהלום מלוטש.

בהתחשב בעובדה, כי לרוב מסלולה של השמש, מתחיל עם הזריחה במזרח, ממשיך דרך רום השמים בנטייה דרומית בשעות הצהריים, ומסתיים לכיוון מערב מאחר הצהריים, הצפון הוא הכיוון היחיד בו אור השמש רך דיו, מתון ויציב יותר מן הכיוונים האחרים, ולכן יהיה הכיוון המועדף על ידי יהלומנים, ובודקים מקצועיים לביצוע בדיקת יהלום באור יום טבעי.

בכדי לנצל בצורה מיטבית את אור השמש ואת כיוון האור המועדף בבדיקת יהלומים, נבנו מרבית הבניינים במתחם בורסת היהלומים, במתכוון, באופן הנותן עדיפות למשרדים, כך שחלונותיהם יפנו צפונה, ובנוסף, גם גודלם של החלונות בכיוון זה גדול יותר, ולעומתם, המשרדים שחלונותיהם פונים דרומה, קטנים יותר. הבניינים המרכזיים במתחם בורסת היהלומים הישראלית, נבנו בצורה מלבנית בחלוקה לצפון-דרום, או, במתכונת של מבנה משולש, כך ששתיים מצלעותיו פונות בנטייה צפונה.