הערכת תכשיטים – עולם של יוקרה עתיקה

תכשיט עתיק הוא עולם שלם ומרתק, אך הוא גם עולם שדורש מקצועיות, דיוק, וותק ומומחיות בתחום של הערכת תכשיטים היות וגם תכשיטים הנשמרים באופן מושלם, זקוקים לעין חדה על מנת לגלות את ההיסטוריה מאחוריהם. קיימים תכשיטים אשר הוכחדו באופן מהיר יותר ולכן הם לא עמידים ברמת האיכות שלהם. החומרים שבהם השתמשו מחדש לעיצוב התכשיטים הם חומרים שהפכו מודרניים, זהב וכסף שהומרו לפלטינה וכסף.

הערכת תכשיטים הוא עולם מיוחד ומדויק ועל כן יש ללמוד אותו על בוריו. הערכת תכשיטים עתיקים הוא למעשה העולם הבסיסי לעולם הערכת תכשיטים ולכן הדייקנות והחדות מאד חשובים בו. כמו כן, הרקע המתקבל מבעלי התכשיטים יסייע להבין הקשרים משפחתיים להערכתם ואת הסיפור מאחוריהם.

העובדות נבדקות על סמך נתונים מסוימים:

  • סוג המתכת שבה משתמשים – היות והמתכת היא חומר המשתנה מזמן לזמן שילוב הנתונים שלה יכול לסייע בחשיפת גיל התכשיט והמקור שלו.
  • סימון החותמת – כל התכשיטים מסומנים בחותמות, גם במאות ישנות. סוג החותמת יעיד על התקופה בה נוצר התכשיט העתיק.
  • סגנון ליטוש וסוג אבן – סגנון ליטוש וסוג אבן מעידים על גילו של התכשיט וגם על התקופה שבה נוצר.
  • צורת התכשיט והסגנון שבו עוצב – סגנון עיצוב התכשיט והצורה שלו משתנים בהתאם לתקופות, כך גם זרם האומנות הוא זרם המשתנה.
  • פגעי זמן – פגעי הזמן נראה גם על התכשיטים שלנו, ולא רק עלינו. המתכת משנה את גווניה וזהב עתיק משתנה לאחר ניקוי בתמיסות.

כשאנחנו מדברים על הערכת הפריט העתיק ההערכה לאו דווקא מכוונת אל תכשיטים עתיקים. פריטים עתיקים יכולים להיות שעונים, צילום ישן או אפילו ציורים ישנים.

אם מדובר על שעונים עתיקים, גם במקרה זה ישנה הערכה שצריך לשים אליה לב בפרמטרים מסוימים:

  • המנגנון – מנגנון השעון הוא נושא מקצועי שאפשר להכנס לפרטי פרטים בעניינו ולהרבה מאד זמן. המנגנון של השעון שייך בעיקר למשפצי השעונים ולמומחים בעלי התמחות מאד ספציפית. אבל מומחה רגיל בבדיקה הזו יוכל למצוא מענה מתאים ומדויק.
  • סוג השעון –שעון יד, או שעון שולחני, שעון אורלוגין, או שעון נישא או שעון תליה. מגוון של סוגי שעונים נכנסים לקטגוריה של שעונים עתיקים. השעון יכול להיות כמעט כל סוג של שעון שקיים.

הערכת תכשיטים עתיקים – גם זו אומנות

אם הגעתם להחלטה החשובה בה אתם למעשה מחפשים עבור שעון עתיק או תכשיט עתיק הערכה, עליכם לקבוע את שוויו באופן מקצועי. על מנת שתוכלו לקיים הערכה יש להסתמך על העובדות חשובות. זוהי הסיבה בגינה עליכם לגשת ולהתייעץ עם שוק אספנות, מכירות פומביות, ומכירות ברשת. כמו כן, בחברת אסטים הערכות בע"מ תוכלו לקבל הערכת תכשיטים או שעונים באופן מקצועי ומומחיות ונסיון שמאפשרים לכם לקבל תחשיב אמין ומדויק.

חשוב לזכור שהערכה של תכשיטים עתיקים, וכל פריט עתיק היא לא הערכה זהה וכל פריט שונה מחברו. ולכן, המחירים דינמיים. עולם התכשיטים העתיקים והשעונים הוא עולם מאד מיוחד. אך לצערנו גם בעולם הזה קיימים לא מעט זיופים וחיקויים ולכן יש לבצע הערכה מדויקת ואבחון מדוקדק על מנת לדעת אם הפריטים הם מזויפים, או אכן מקוריים ועתיקים.