שווי יהלומים – מוניטין עם ערך

היהלומים הם עולם של זוהר ויוקרה. טרנד שאינו חולף של יוקרה, עיצובים, ותרבות. כמו בכל עולמות התרבות הקלאסיים גם בעולם הזה נדרש איש מקצוע המעריך בצורה כלכלית את כל האושר, והעושר הקיימים בו. כך שמקצוע של הערכת שווי יהלומים הוא בעצם מקצוע פופולרי בארץ, ובכל מקום בעולם בעצם.

לא מעט אנשים קונים תכשיטים בעיצובים שונים ומגוונים, אחד מהם הפופולרי ביותר הוא תכשיט המשובץ ביהלום. רוב רובם של התכשיטים המשובצים ביהלום נקנים עבור אירוע מסוים, אך לפעמים גם עבור מתנות. לא סתם נאמר שהיהלום הוא החבר הטוב ביותר של האישה, כדאי שתדעו שיהלומים הם גם החברים הטובים ביותר של הגברים, שקונים את היהלום לאישה.

יהלומים משובצים בטבעות נמכרים באופן פופולרי מאד בכל העולם גם כטבעות אירוסין, וגם כטבעות שאינן אירוסין. העיצוב המבוקש ביותר הוא על זהב לבן, משולב, וגם זהב צהוב.

הערכה של שווי יהלומים חייבת להיות מדויקת מאד ובעלת חדות רבה. זהו תחום שמומלץ ללמוד אותו על היטב על מנת לקבל בו וותק, נסיון ואמינות מקצועית.

הערכה של שווי יהלומים מתקיימת על פי מספר חוקים עולמיים וספציפיים במיוחד הידועים וחייבים להיות ברורים בכל בורסת יהלומים בארץ, ובעולם באופן כללי. הכללים הינם באופן עיקרי:

  • משקל היהלום (CARAT) – משקל היהלום נמדד על סמך כמות הקראט בו. 0.2 גרם של יהלום שווה ערך לקראט אחד.
  • מידת שקיפותו של היהלום (CLARITY) – בכל היהלומים קיים פגם כלשהו. הפגם הזה יכול להיות בחלקו הפנימי של היהלום או בחלק החיצוני שלו. המומחים בהערכת יהלומים מקפידים שמלטש יהלומים יעשה הכל על מנת שפגמים אלו לא יראו וכך ערכם עולה.
  • צבע היהלום – מלטש יהלומים חייב להגיע לרמת שקיפות גבוהה כאשר הוא מלטש יהלום וזאת על מנת שהיהלום יהיה נוצץ וזוהר. צבעו של היהלום מתחיל בטבע ונע בין חום צהוב עד לשקוף לגמרי.
  • צורת חיתוך היהלום (CUT) – האופן בו חותכים את פינת היהלום קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. המטרה היא פינות עגולות עד כמה שניתן ושטח פנים רחב יותר. עם הזמן התפתחה מומחיות בנושא חיתוך יהלומים, כך שישנן רמות חיתוך מיומנות יותר, או פחות. חיתוך איכותי קובע עד כמה היהלום יהיה נוצץ וזה כמובן פרמטר שמעלה, או מוריד, את הערך הכספי של היהלום.

יהלומים מקוריים – איפה לקנות?

את הערכת שווי יהלומים אפשר להעריך גם בחנויות שרוכשים אותם. קיימת האופציה לקנות יהלום אמיתי ואיכותי מאד בחנויות יוקרתיות, או בבורסות היהלומים בחוץ לארץ או בארץ.

לרוב יהלומים אמיתיים הם יקרים בצורה משמעותית ברכישה בחנות כי ישנן עלויות מעבר לכך שהיהלום נמצא בחנות עצמה. יש לזכור, גם מעריך היהלומים המומחה והמקצועי גובה לא מעט כסף עבור אבחון היהלום בצורה כל כך מדויקת ומקצועית.

מה השווי האמיתי של היהלום?

אין באמת תשובה לשאלה הזאת. יהלומים ושוויים יש לבדוק במספר מקומות שונים על מנת לקבל אינדיקציה נכונה. חשוב לזכור את הפרמטרים שהזכרנו כאן למעלה ולא לשכוח, להשוות בין ההצעות השונות והמקומות בהם ביקרתם. אל תהססו להקשיב לתחושת הבטן שלכם, לרוב תחושות הבטן הן משמעותיות, ישנם לא מעט זיופים בעולם היהלומים בארץ, ובעולם.

כשאתם מסתכלים על היהלום שימו לב האם התאורה היא זו שהופכת אותו ליותר מנצנץ או לפחות. תאורה מסוגים מסוימים יכולה להפוך את היהלום ליוקרתי יותר, אבל זה לא אומר שבאמת היהלום בעל ערך גבוה מאחרים אם הוא מנצנץ יותר. בדקו את היהלום אפילו עם הפנס של הטלפון שלכם ואל תהססו לעשות מה שצריך כדי לקבל את הערך המדויק ביותר.