אם אתם לא שייכים באופן מקצועי אל עולם היהלומים, לא בטוח שתכירו אותו ואת ערכו מבחינת שווי היהלומים. אך חשוב שתדעו, היהלומים הוא עולם של יוקרתיות ושל זוהר. לגמרי 'ליין' אופנה של עיצובים סגנונות וגרסאות תקופתיות. אך כמו בכל עולם תרבות ואופנה, גם כאן יש צורך באנשי מקצוע המעריכים את ערכו הכלכלי של העולם הזה. וגם את מקוריותו לשם ההערכות הכלכליות. למעשה, הערכת שווי יהלומים הוא אחד המקצועות המבוקשים ביותר, אך מדובר במקצוע דרשני המצריך מקצועיות ודיוק ללא שום פגם.

העיצוב המבוקש ביותר הוא מאז ומתמיד היה תכשיט משובץ יהלומים לאורך כל ההיסטוריה, ההווה ובטח גם בעתיד. לרוב אלו רכישות שמתבצעות עבור אירועים מסוימים, אך גם עבור מתנות או אירועים כלליים יותר. לא סתם אמרה מרלין מונרו האגדית, יהלום הוא החבר הטוב ביותר של האישה. אך התפלאו, גם של הגבר. למעשה עולם היהלומים נוגע בכל האוכלוסיות בעולם.

הערכת שווי יהלומים היא מקצוע שמצריך מומחיות מאד מדויקת. ההערכה הזו חייבת להיות מקצועית ברמה הגבוהה ביותר ומעל הסטנדרט הממוצע. זהו תחום שצריך ללמוד אותו לעומק ועל מנת להתמקצע בו וחייב שיהיה נסיון מוכח, אמינות גבוהה במיוחד וגם וותק בהתאם לכך. הערכת שווי יהלומים מתקיימת על פי פרמטרים מאד מסוימים והמעריך המבצע חייב לדעת אותם לעומק.

הערכה מקצועית לצורך שווי יהלומים מתבצעת על סמך מספר פרמטרים בינלאומיים שידועים וחייבים להיות ברורים בכל בורסת יהלומים בארץ, ובעולם באופן כללי. הפרמטרים הם:

  • המשקל של היהלום (CARAT) – המשקל של היהלום נמדד על פי כמות הקראט בו. 0.2 גרם של יהלום שווה ערך לקראט אחד.
  • מידת שקיפותו של היהלום (CLARITY) – בכל יהלום יש פגם כלשהו. הפגם יכול להיות בחלקו הפנימי של היהלום או בחלקו החיצוני של היהלום. מומחי יהלומים מקפידים על כך שמלטש היהלומים יעשה הכל על מנת שהפגמים הללו לא יראו וכך ערכם עולה.
  • צבע היהלום – מלטש יהלומים מקצועי חייב להגיע לרמת שקיפות גבוהה מאד כשהוא מלטש יהלום וזאת כדי שהיהלום יהיה נוצץ וזוהר. צבעו של היהלום מתחיל בטבע ונע בין חום צהוב עד לשקוף לחלוטין.
  • חיתוך יהלום (CUT) – האופן שבו נחתכת פינת היהלום קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. ישנן גם רמות חיתוך בשלבים מתקדמים יותר או פחות. חיתוך שהוא איכותי קובע עד כמה היהלום נוצץ וזה כמובן מה שמעלה או מוריד את הערך הכספי של היהלום בסופו של דבר.

איפה לקנות יהלומים אמיתיים?

שווי יהלומים נקבע גם בחנות הרכישה ולא רק אצל הספק של היהלומים. ישנה גם אפשרות לקנות יהלום אמיתי ומאד איכותי בחנויות יוקרתיות או בבורסות היהלומים בחו"ל או בישראל.

בדרך כלל יהלומים שאינם אמיתיים יקרים באופן מהותי בקנייה מהחנות בגלל שיש עלויות מעבר לכך שהיהלום נמצא בחנות. אך כדאי לזכור שגם מעריך היהלומים המומחה והמקצועי גובה לא מעט כסף עבור אבחון היהלום בצורה כל כך מדויקת ומקצועית.