תעודה גמולוגית הינה מסמך המהווה תיעוד של יהלום אשר נבחן במעבדה גמולוגית הבוחנת היבטים רבים הקשורים לאיכותו.

בסוף התהליך מופק על ידי המעבדה מסמך המתעד את מכלול ההגדרות והציונים המוגדרים בשפה בינלאומית ומאפשרת לכל סוחר יהלומים בעולם להבין את המינוחים הרשומים במסמך ובצורה זהה.

ככלל, מעבדה חייבת לקבל לידיה את היהלום בטרם שיבוצו ו/או לאחר חילוצו משיבוץ. לא ניתן להפיק תעודה גמולוגית ליהלום משובץ. היהלום שנמסר למעבדה עובר בדיקה מדוקדקת ובסופה מתקבלת תעודה המכילה, בין השאר, פירוט לגבי ניקיון היהלום, צבעו, משקלו, סוג הליטוש ואיכותו , פרופורציות וכיוצ"ב רישום פגמים ומיקומם מומחש גם על גבי תרשים.

חברת אסטים הערכות בע"מ העוסקת מזה 30 שנים בהערכת יהלומים והערכת תכשיטים, מבצעת רישום והערכה גם ליהלומים משובצים עד למגבלה מסוימת שמעבר לה ממליצים מומחי החברה לחלוץ את היהלום משיבוצו ולהעבירו למעבדה לקביעה סופית.

לא כל מעבדה זוכה לאמון הסוחרים ולכן יש להתייעץ עם מומחי אסטים הערכות בע"מ לאיזו מעבדה להפנות את היהלום. העלות אינה זולה ונעה סביב 100-200 $ לקראט וקיים מחיר מינימום כך שברוב המקרים יהלומים שגודלם מתחת לקראט אחד אינם זוכים לבדיקה גמולוגית. במקרה זה הבדיקה של מומחי אסטים הערכות בע"מ מספיקה לחלוטין לקביעת דירוג וערך סופי.

ביהלומים איכותיים, אשר גודלם מעל 1 קראט, הופך התיעוד הגמולוגי לקריטי כיוון שכל דרגה בהגדרת איכות היהלום יכולה לגרור פערים של עשרות אחוזים.

ועוד שירות חשוב:

שירות נוסף אותו מציעה חב' אסטים הערכות בע"מ הינו בדיקת התאמה בין התעודה ליהלום עצמו. עולם היהלומים הוא תחום למקצוענים בלבד, לקהל הרחב אין שום כלי לקבוע באם התעודה שניתנה עם היהלום היא אכן תעודה גמולוגית מקורית והאם היהלום אכן שייך לתעודה שסופחה אליו.

בכל שאלה בתחום פנו אלינו 1-700-700-279