רובנו מכירים סוגי אומנות שונים ויודעים להעריך אותה כצופים, כחובבים, או כאספנים נלהבים. ציורים, פסלים, מיצגים, מוסיקה, ריקוד, תכשיטים, רהיטים, בגדי מעצבים, כל אלה צורות ביטוי שונות לאומנות. רובנו שמענו, ראינו, או קראנו, על ציור, או פסל, שנמכרו במיליונים. לכל ציור ופסל, לכל תכשיט מעוצב, תקליט, אגרטל, או בגד מעוצב שווי בעת הרכישה שאנחנו משלמים עליו. אך מה קורה בפער של זמן, איך נדע כמה שווה ציור, פסל, או כל פריט אומנות, לאחר שעברו מספר שנים, בין אם לצורכי מכירה, או לצורכי ביטוח? זו שאלה ששווה לכם הרבה מאוד כסף, ולכן לא תרצו לקבל הערכת אומנות שגויה על הפריט שלכם.

מהי הערכת שווי אומנות?

תהליך ההערכה של חפצי אומנות, תכשיטים ופריטים שונים, הוא תהליך מורכב אשר צריך להתבצע אך ורק על ידי מומחה בתחום. לתהליך זה מספר שלבים שיש לבצע באופן מוקפד ומסודר. לדוגמה, כאשר עוסקים בהערכת שווי של ציור, למשל, השלב הראשון יהיה בהערכת החומרים ששימשו ליצירתו. השלב השני יהיה, לאתר פגמים וכן, לאתר האם נעשו ניסיונות להעלות את ערכה של היצירה, דהיינו, האם נעשו תיקונים של קרעים בציור, הדבקות ופעולות תיקון ושחזור אחרות. השלבים הבאים יהיו, זיהוי הצייר על פי סגנונו וחתימתו, ולאחר מכן, זיהוי גיל הציור על פי פרמטרים שונים, כגון, בחינת מצע הציור וגורמים אחרים. גם כאשר באים להעריך אומנות פלסטית, או חפצים אחרים, ההקפדה על השלבים שהצגנו נכונה.

עסק למומחים בלבד

תהליך הערכת אומנות יש לבצע רק אצל מומחה, בעל מוניטין מוכר בתחום. על מומחה להיות איש מקצוע בקיא ומנוסה בתחום האומנות הרלוונטי וההיסטוריה שלה. מומחה שמכיר את האומנים השונים ואת התפתחות סגנונם האישי לאורך השנים, בעל עין חדה ומקצועית לאיתור פגמים, זיופים וניסיונות שונים להעלות באופן יזום את ערך היצירה, ויש לו היכרות מעמיקה עם החומרים השונים בהם נעשה שימוש בכל תקופה ובכל יצירה. בנוסף, עליו להכיר את שוק אספני האומנות, מאחר וישנן סוגי יצירות שונות שעליהן אספנים יהיו מוכנים לשלם פחות ואילו על סוגי יצירות אחרות ישלמו יותר, מה שמשפיע גם כן על תוצאות ההערכה. מומחה שכזה, זה יהיה צריך להיות בעל ידע נרחב גם בתחומים נדרשים נוספים.