יהלומים זה עולם ומלואו. וכמו בכל עולם ומלואו, שבו יש מליוני סגנונות, עיצובים, תרבות, קווי אופנה ומומחים, גם שווי יהלומים הוא חלק בלתי נפרד מהעולם הזה.

אנשים רוכשים תכשיטים משובצים ביהלומים לאירועים מסוימים, ישנם בעלי הון שרוכשים אותם אפילו כמתנות לא לאירועים, ולמעשה, לא סתם אומרים שיהלומים הם החבר הכי טוב של האישה.

יהלומים משובצים בטבעות נמכרים באופן נפוץ מאד. בין אם בטבעות אירוסין, או בעיצובים שונים על טבעות זהב צהוב או לבן.

הערכה של שווי יהלומים היא מומחיות בפני עצמה בתוך העולם הזה. מדובר בתחום שלומדים אותו היטב, חייבים לקבל בו וותק ונסיון ובעיקר, אמינות, להערכת שווי של יהלומים לפי כמה פרמטרים.

להערכת שווי יהלומים יש כללים עולמיים שמובנים וברורים בכל בורסת יהלומים בארץ ובעולם. הכללים הם ארבעת הC:

  • משקל היהלום (CARAT) – המשקל של היהלום נמדד לפי כמות הקראט הטהור בו. 0.2 גרם של יהלום שווה לקראט 1.
  • מידת השקיפות (CLARITY) – בכל יהלום ישנם פגמים. חלק נמצאים בחלקו הפנימי של היהלום וחלק נמצאים בחלקו החיצוני. מומחה יהלומים אשר מלטש אותם עושה הכל כדי שהפגמים האלו לא יראו, וכך הוא מעלה את ערך היהלום.
  • צבעו של היהלום – מלטש יהלומים חייב להשתדל להגיע לרמת שקיפות גבוהה כאשר הוא מלטש את היהלום על מנת שזה יהיה נוצץ. צבע היהלום מתחיל בטבע, ונע בין חום, צהוב עד לשקוף לגמרי.
  • חיתוך היהלום (CUT) – האופן שבו חותכים את פינות היהלום, קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. המטרה היא פינות עגולות כמה שניתן ושטח פנים רחב. עם השנים התפתחה מומחיות בנושא חיתוך יהלומים, וקיימות רמות חיתוך מיומנות יותר, ופחות. חיתוך טוב, קובע עד כמה היהלום יהיה נוצץ מה שמעלה, או מוריד, את ערכו הכספי.

איפה קונים יהלומים אמיתיים?

שווי יהלומים נקבע גם במיקום שבו רוכשים אותו. וניתן לרכוש יהלומים אמיתיים ואיכותיים בחנויות תכשיטים יוקרתיות, או בבורסת היהלומים, בין אם בארץ או בעולם.

לרוב, יהלום אמיתי יהיה יקר מאד בחנויות כי ישנן עלויות רבות מעבר להימצאות היהלום בחנות עצמה, ביניהן, חשוב לזכור, שגם מעריכי היהלומים גובים לא מעט כסף עבור בחינת יהלומים באופן כל כך מדויק.

כאשר יהלום נמכר ללקוחות,

איך נדע כמה באמת שווה היהלום שלנו?

אין לשאלה הזאת תשובה מדויקת. כדאי שתבדקו יהלומים במספר מקומות, זכרו את הפרמטרים עליהם דיברנו והשוו בין ההצעות של המקומות בהם אתם מבקרים.

השתמשו גם בתחושות הבטן שלכם, במראה העין, הגיעו למקומות מומלצים ולמומחים בעלי וותק, נסיון, המלצות וידע. חשוב לדעת שישנם המון זיופים בתחום זה.

וכאשר אתם צופים ביהלומים, שימו לב האם התאורות הן תאורות שמנצנצות את היהלום יותר, או פחות. לעיתים יציגו לכם תאורה שתגרום ליהלום להיראות יוקרתי יותר, וזה לאו דווקא אומר שזה אכן ערכו או שוויו לפי רמת הנצנוץ. בדקו את היהלום אפילו עם הפנס של הטלפון שלכם, זה גם יספיק.